Во сообраќајна несреќа во Иран погинаа 28 Авганистанци

Од:

Најмалку 28 државјани на Авганистан утринава погинаа во сообраќајна несреќа на југоистокот од Иран.

Иранската агенција ИРНА јави дека уште 21 лице е поврдено во судирот меѓу две комбиња во провинцијата Систан и Балучистан, на околу 1.500 километри југоисточно од Техеран.

Шверцерите често пати илегално минуваат низ оваа област, превезувајќи авганистански мигранти, потсетуваат американските медиуми.

Во Иран секоја година во сообраќајни несреќи гинат околу 17.000 лица.

Би можело да ве интересира

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Ана Ололовска

Во Иран нови 200 смртни случаи од Ковид-19

Ана Ололовска

ОН: Убиството на иранскиот генерал Сулејмани е незаконско

Ана Ололовска

Иран потврди дека во пожарот во близина на нуклеарна централа е оштетена фабрика за центрифуги

Ана Ололовска

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Ана Ололовска

Иранските државни служби нема да пружаат услуги за граѓаните без маски

А1он