Во ситуација на тензии со Кина, Тајван почна еднонеделни воени вежби

Од:

Тајван денеска почна еднонеделен сет на воени вежби, вклучително и вежби со боева муниција во сценарио за одбрана од инвазивни напади, јави ДПА.

Вежбите се одвиваат во време на тензии околу потезите од Кина, вклучително и наметнување закон за национална безбедност на Хонг Конг и серија упади од страна на воените авиони на Пекинг во воздушниот простор на Тајван

Заедничкиот команден центар за операции на Министерството за одбрана издаде наредба да почне денеска неделата на вежби, објави државната Централна новинска агенција (ЦНА).

Главниот настан е сценарио за одбрана каде комбинираната копнена, воздушна и морска сила ќе се соочат со наводен непријателски обид за напад на брегот на островот, во округот Џианан во четврток.

Претседателката Цаи Инг-лин лично ќе ја набудува вежбата, која има за цел да ги потенцира операциите на некои од ново формираните комбинирани баталјони во Тајван.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

Ана Ололовска

Кина е главна тема на самитот на НАТО – Столтенберг вели: од неа мора да се штитиме

Жарко Настоски

Кина со предупредување до Г7: Малите „групи“ одамна не владеат со светот

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати во експлозија на гас во трговски центар во Кина

Ана Ололовска

Кина со нов закон ќе ги штити домашните компании од странски санкции

Жарко Настоски

Тајван се жалеше дека не може да дојде до вакцини поради Кина, сега САД му донираат 750 илјади

Катерина Павлова-Николовска