Во ситуација на тензии со Кина, Тајван почна еднонеделни воени вежби

Од:

Тајван денеска почна еднонеделен сет на воени вежби, вклучително и вежби со боева муниција во сценарио за одбрана од инвазивни напади, јави ДПА.

Вежбите се одвиваат во време на тензии околу потезите од Кина, вклучително и наметнување закон за национална безбедност на Хонг Конг и серија упади од страна на воените авиони на Пекинг во воздушниот простор на Тајван

Заедничкиот команден центар за операции на Министерството за одбрана издаде наредба да почне денеска неделата на вежби, објави државната Централна новинска агенција (ЦНА).

Главниот настан е сценарио за одбрана каде комбинираната копнена, воздушна и морска сила ќе се соочат со наводен непријателски обид за напад на брегот на островот, во округот Џианан во четврток.

Претседателката Цаи Инг-лин лично ќе ја набудува вежбата, која има за цел да ги потенцира операциите на некои од ново формираните комбинирани баталјони во Тајван.

Би можело да ве интересира

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

А1он

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он

Во Кина откриени пакети со шкампи од Еквадор, контаминирани со коронавирус

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

Во Индонезија почна тестирањето на кинеска вакцина за коронавирус

А1он