Во Сирија во четиридневни борби меѓу курдите и екстремистите загинаа најмалку 136 лица

Од:

Четврти ден по ред се водат борби меѓу исламски екстремисти и курдските сили, поддржани од меѓународната коалиција во североисточна Сирија, во кои има најмалку 136 загинати.

dobivaj vesti na viber

Борбите почнаа во четвртокот вечерта со напад на екстремистичката група ИД врз затворот Гујран, еден од најголемите каде се држат екстремистите во Сирија, и принуди илјадници цивили да ги напуштат своите домови. Започна со напад на околу стотина борци на ИД за да ги ослободат своите другари кои се чуваат во тој затвор под контрола на Курдите во регионот Хасака. Ова е најголемиот напад на ИД од нејзиниот пораз во Сирија во 2019 година од Сириските демократски сили, каде курдските сили се најбројни, со поддршка на меѓународната анти-екстремистичка коалиција предводена од САД.

Според Сириската организација за човекови права, 84 екстремисти, 45 курдски борци, како и седум цивили, биле убиени во четиридневниот конфликт во затворот и околу него.

Сириските демократски сили потврдија во соопштението дека борците на ИД во затворскиот комплекс повеќе не можат да избегаат откако нивните членови го блокираа секторот.

Според невладината органзиација, Сириските демократски сили го обезбедиле речиси целиот сектор и голем дел од затворите, освен неколку ќелии. Тие се поддржани од авијацијата на меѓународната коалиција.

Сириските демократски сили се распоредени во голем број околу затворот, трагајќи по екстремисти и ги повикуваат цивилите да го напуштат секторот.

Според локалните курдски власти, илјадници луѓе ги напуштиле своите домови во близина на затворот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Во ракетен напад на сириските милитанти убиени 10 војници, Русите одговорија со воздушни напади

А1он

Европската унија организира донаторска конференција за сириските бегалци

Ана Ололовска

Башар ал Асад во посета на Иран

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Потребна е хуманитарна помош за над 12 милиони сириски деца

Ана Ололовска

Неидентификуван воен авион ракетирал нафтено поле во Сирија

Ана Ололовска