Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Од:

Повеќе од 20 осомничени џихадисти на Исламската држава побегнале од затвор за време на бунтот по земјотресот што го погоди регионот, соопштија денеска извори блиски до затворот.

„По земјотресот што се почувствува во затворот, затворениците започнаа бунт и презедоа контрола врз делови од затворот“, велат истите извори, додавајќи дека околу 20 лица, осомничени дека припаѓаат на Исламската држава, избегале.

Во воениот затвор Раџо, во близина на турската граница во северозападна Сирија, има околу 2.000 затвореници, од кои околу 1.300 осомничени дека се бореле за Исламската држава, велат истите извори, додавајќи дека во затворот има и курдски борци.

Би можело да ве интересира

Асад: Русија се бори против неонацистите и старите нацисти поддржани од Западот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелците истрелаа проектил кон главниот град на Сирија, 15 загинати

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Над пет милиони Сиријци останаа без покрив над главата по земјотресот

Волкан Демирел: Кристијан Атсу сѐ уште не е пронајден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Водителка се расплака за време на пренос во живо поради смртта на турскиот голман

Предраг Петровиќ