Во Сирија пет смртни случаи од колера, повеќе од 20 нови инфекции поради загадена вода

Од:

Болниците во Дамаск се ставени во состојба на готовност откако беа регистрирани повеќе од 20 случаи на колера, а најмалку пет лица починаа, соопштија денеска здравствените власти.

dobivaj vesti na viber

Се претпоставува дека луѓето се заразиле затоа што пиеле загадена вода и со неа полевале растенија кои подоцна ги јаделе.

Дел од населението во Сирија нема пристап до чиста вода за пиење поради уништената инфраструктура во војната која во земјата трае од 2011 година.

Канцеларијата на СЗО во Дамаск не ги коментираше информациите.

Сириското Министерство за здравство соопшти дека водата, како и овошјето и зеленчукот се тестираат во сите провинции, пренесе државната новинска агенција САНА.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија

ОН: Крвавиот конфликт во Сирија може да ескалира

А1он

Со колера заразени 936 лица во Сирија, осуммина починаа

А1он

Американската војска објави дека одговорила на нападите на екстремистите од Сирија

Ана Ололовска

САД изврши воздушни напади во Сирија против проирански милиции