Во Шведска рекордни речиси 40.000 новозаразени за еден ден

Од:

Во Шведска во последните 24 часа е регистриран рекорден број на новозаразени со коронавирусот – 39.938, соопшти денеска Шведската здравствена агенција.

dobivaj vesti na viber

Претходниот рекорден број од 39.321 заразени со Ковид-19 беше забележан два дена порано, на 18 јануари.

Шведската влада неодамна воведе нови ограничувања бидејќи позаразната варијанта на омикрон брзо се шири и го оптоварува здравствениот систем на земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Финска и Шведска ги предадоа апликациите за влез во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Шведска и Финска денеска треба да ги поднесат апликациите за членство во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Борел: ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Борел: Силна поддршка за влез на Шведска и Финска во НАТО

Линде го потпиша барањето на Шведска за влез во НАТО

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска