Во Шпанија уште 498 жртви на коронавирусот

Од:

Во Шпанија од Ковид-19 денеска починале уште 498 луѓе што претставува зголемување од 19 проценти во однос на претходниот ден.

Вкупниот број на смртни случаи во земјата достигна 4.089.

Потврдени се уште 6.682 случаи на заразени, што значи дека се заразени вкупно 56.198 лица, јави Би-Би-Си.

Шпанскиот Парламент денеска ја продолжи вонредната состојба денес до најмалку 12 април.

Би можело да ве интересира

Холандски генетичар открива зошто сè повеќе млади умираат од Ковид-19

А1он

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во државите од регионот по над 100 новозаразени за 24 часа

А1он

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он

Во Грција 151 нов случај на Ковид-19, Владата воведува дополнителни мерки

А1он

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

А1он