ВИДЕО: Во Шпанија уапсена банда која експлоатирала украински бегалци

Од:

Шпанската полиција објави уапсила група која управувала со три фабрики за тутун во кои биле вработени Украинци кои по руската инвазија побегнале во Шпанија и живееле преполни во монтажни фабрички згради.

Уапсените се обвинети за шверц на големи количини тутун, кои се користеа за правење фалсификувани цигари, кои потоа се продаваа низ Шпанија и соседните земји, се вели во соопштението на Цивилната гарда.

Во рамките на истрагата спроведена со помош на Европол, во Шпанија се уапсени 27 лица и запленети се десет тони листови тутун и околу три ипол милиони кутии цигари во вредност од 37,5 милиони евра. Сите три фабрики, лоцирани во винскиот регион Ла Риоха на северот од земјата, јужниот регион Севиља и Валенсија на истокот од земјата, биле опремени со машини за „напредна технологија“, што им овозможуваше да произведат 540.000 кутии цигари на ден.

Би можело да ве интересира

Во Шпанија е уапсен Албанец кој уби Србин и тешко рани државјанин на БиХ

Горан Наумовски

Нека стане пракса: Маж осуден да и плати 204 илјади евра на жената за чистење по дома

Анита Петровска Рајковиќ

Во Шпанија уапсена е банда составена од Украинци и Руси која ограбувала бегалци

Пациентот во Шпанија е негативен на заразната болест од која умираат 88 отсто од заразените

Во Шпанија откриен можен случај на заразна болест од која умираат 88% од заразените

Шпанија донесе закон со кој се дозволува „менструално отсуство“ од работа