Во Шпанија разбиена криминална мрежа, уапсени 29 лица

Од:

Шпанската и француската полиција, со поддршка на Европол, разбија голема криминална група вмешана во криумчарење мигранти, трговија со луѓе и шверц со дрога. Во акцијата приведени се 29 лица.

Организираната криминална група целела малолетници без придружба во прифатните центри во Шпанија. Тие ги поттикнувале малолетниците да побегнат од центарот и да заминат во опасни патувања кон Западна Европа, соопшти Европол.

Криминалната група користела регрутери од различни земји за поттикнување на мигрантите од своите национални групи (Алжир, Мароко, Сирија и Мали).

Криминалната група, исто така, користела автобуси за криумчарење хашиш, тутун и заловени животни, сокриени во посебни отвори за шверцување во возилата.

Операцијата резултираше со апсење на 26 осомничени во Шпанија и тројца во Франција, 14 претреси на домови, запленети 33 илјади евра, повеќе од 200 килограми дрога, како и разни документи и компјутерска опрема.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од два тона кокаин

Пораст на бројот на новозаразени од Ковид-19 во Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Половина метар снег во Мадрид, најсилна снежна бура во последните 50 години

Жарко Настоски

Делови од централна Шпанија парализирани од снежна бура

Поради снегот, Реал нема да се врати во Мадрид и веднаш ќе лета за Малага на натпреварот од Суперкупот

Вакцини и храна за деловите во Шпанија погодени од бурата Филомена

Ана Ололовска