Во Шпанија ќе се резервира место за на плажа преку мобилен телефон

Од:

Поради задолжителните мерки за физичка дистанца за време на епидемијата од вирусот Ковид-19, во Шпанија годинава туристите ќе треба да резервираат место на некои плажи.

dobivaj vesti na viber

Градот Канет ден Беренгер на брегот на Средоземно море, северно од Валенсија, донесе одлука  на локалната плажа дневно да може да се постават само 5.000 лежалки, што е половина од вообичаениот број.

Посетителите ќе треба однапред да го резервираат просторот на плажа преку апликација на мобилните телефони. Притоа, место може да се резервира или за претпладне или за попладне, но не за целиот ден.

– Ова лето ќе биде многу поинакво. Ќе има повеќе простор меѓу соседите на плажа. Како еден вид „бизнис класа на плажа“, изјави градоначалникот Пер Хоан Антони Кордо за Си-Ен-Ен.

Плажата ќе биде поделена со мрежи на квадратни делови, оддалечени два метра.

Според градоначалникот, туристите ќе можат да резервираат кој било дел од плажата, а ќе има одредено време на пристигнување и заминување за да се избегнат гужвите. 

Би можело да ве интересира

Потврдени први случаи на мајмунски сипаници во Данска и Шкотска

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Црвен аларм: Рекордни температури – над 40 степени измерени во Шпанија

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска