Во Шпанија ќе се резервира место за на плажа преку мобилен телефон

Од:

Поради задолжителните мерки за физичка дистанца за време на епидемијата од вирусот Ковид-19, во Шпанија годинава туристите ќе треба да резервираат место на некои плажи.

dobivaj vesti na viber

Градот Канет ден Беренгер на брегот на Средоземно море, северно од Валенсија, донесе одлука  на локалната плажа дневно да може да се постават само 5.000 лежалки, што е половина од вообичаениот број.

Посетителите ќе треба однапред да го резервираат просторот на плажа преку апликација на мобилните телефони. Притоа, место може да се резервира или за претпладне или за попладне, но не за целиот ден.

– Ова лето ќе биде многу поинакво. Ќе има повеќе простор меѓу соседите на плажа. Како еден вид „бизнис класа на плажа“, изјави градоначалникот Пер Хоан Антони Кордо за Си-Ен-Ен.

Плажата ќе биде поделена со мрежи на квадратни делови, оддалечени два метра.

Според градоначалникот, туристите ќе можат да резервираат кој било дел од плажата, а ќе има одредено време на пристигнување и заминување за да се избегнат гужвите. 

Би можело да ве интересира

Каталонците излегоа на демонстрации на петгодишнината од референдумот за независност

Ана Ололовска

Во експлозија при научен експеримент за време на фестивал во Шпанија повредени 18 лица, меѓу кои 10 деца

Ана Ололовска

Каталонија сака нов референдум, но со согласност на Мадрид

Ана Ололовска

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тропска бура во Шпанија, едно лице загина: Училиштата затворени, повеќе од 600 летови откажани

А1он

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид по втор пат за два месеци

Ана Ололовска