Во Шпанија 22 случаи на акутен хепатитис

Од:

Во Шпанија се потврдени 22 случаи на акутен хепатитис од непознато потекло. Според Европскиот центар за контрола и превенција на болести, на континентот има најмалку 102, а во Велика Британија 163 случаи.

Во Шведска има девет, Португалија осум, Холандија шест, Белгија три, Австрија и Франција по два, Германија и Полска по еден. Во Италија има 35 евидентирани случаи.

Единаесет деца под 16 години во Велика Британија имаат потреба од трансплантација на црн дроб, додека во Шпанија сè уште нема такви компликации.

Според педијатри, најверојатно причината за хепатитисот е Аденовирус 41 кој е пронајден кај пациентите и досега никогаш не бил поврзуван со хепатитис поради што не може да станува збор за случајност. Тие повикаа на смиреност, со цел здравствените власти да можат да си ја вршат својата работа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пожари во Шпанија и Германија, суша во Италија

Ана Ололовска

Шумски пожари и рекордно високи температури во Шпанија

Ана Ололовска

Луѓето од осум села во Шпанија евакуирани поради шумски пожари

А1он

Судир на воз и локомотива во Шпанија, 22 повредени

Ана Ололовска

ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

А1он

Евакуирани 3.000 лица поради голем пожар во Шпанија

Ана Ололовска