Во северно Мексико убиени шест полицајци

Од:

Вооружени напаѓачи синоќа убија шест полицајци во северниот дел на Мексико, каде картелите се борат за контрола на трговијата со дрога.

dobivaj vesti na viber

Полицајците се застрелани кога влегувале во спортска сала во Закатекас.

Гувернерот на мексиканската сојузна држава Закатекас, Дејвид Монреал инцидентот го нарече „кукавички напад“.

Во Закетекас изминатите години насилството е во пораст поради територијалниот конфликт меѓу картелот Синалоа и новата генерација на Халиско за контрола на профитабилните патишта за шверц на кокаин до САД.

Во јануари беа пронајдени десет тела во комбе оставено пред палатата на гувернерот во Закатекас.

Околу 340.000 луѓе во Мексико почина од насилна смрт од 2006 година кога Владата распореди војска за да се бори против наркокартелите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиен уште еден мексикански новинар, во најсмртоносната година за локалните медиуми

Мексиканскиот министер за јавна безбедност загина во хеликоптерска несреќа

Нарко бос во Мексико убил 20 граѓани

Горан Наумовски

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Десетици ученици во Мексико затруени со непозната супстанца

Горан Наумовски

Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Ана Ололовска