Во септември воени маневри на Русија и на уште седум држави

Од:

Речиси 130.000 војници, повеќе од 20.000 оружени системи и околу 600 авиони од седум држави ќе учествуваат во стратешката командна и воена вежба „Центар-2019“, што ќе се одржи во Русија од 16 до 21 септември, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

„Во вежбата ќе бидат вклучени 128.000 војници, повеќе од 20.000 оружја и тешко вооружување, околу 600 авиони и околу 15 воени бродови и бродови за поддршка“, се вели во соопштението.

Вежбите ќе се одржат на осум терени за обука низ цела Русија.

„За време на маневрите ќе бидат преземени мерки за распоредување војници од коалицијата што се бори против меѓународниот тероризам и обезбедување воена сигурност во стратешката област на Централна Азија“, соопшти Министерството.

Покрај Русија, на маневрите ќе учествуваат единици од Кина, Пакистан, Индија, Киргистан, Казахстан, Таџикистан и Узбекистан.

Би можело да ве интересира

Приведен советник на шефот на руската вселенска агенција Роскосмос

Ана Ололовска

Просечниот месечен приход на повеќе од 70 отсто од Русите е околу 308 евра

Ана Ололовска

Москва: Штетата од излевањето нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Ана Ололовска

Десетина жители на сибирско село заразени од Ковид-19, руските власти прават канал за да го спречат ширењето на вирусот во земјата

А1он

Русија соработува со соседите за превенција од бубонска чума

Ана Ололовска

Уште еден Путин на руската политичка сцена

Ана Ололовска