Во Саудиска Арабија уапсени 13 лица кои планирале напади

Од:

Во Саудиска Арабија денеска се уапсени 13 лица поради врски со планирање напади во кралството.

Тие се уапсени еден ден откако безбедносните сили соопштија дека спречиле напад, северно од Ријад. Според полициското соопштение, биле убиени четворица вооружени напаѓачи кои се обидувале да изведат напад на зградата на безбедносните служби во Зулфи. За тој напад, одговроноста ја презеде т.н. Исламска држава.

Би можело да ве интересира

Хутите со 10 дронови изведоа напад на нафтени објекти на Саудиска Арабија

Два и пол милиони верници на аџилак во Саудиска Арабија

Околу два милиона верници се очекуваат на аџилакот во Саудиска Арабија оваа година

Во Саудиска Арабија им дозволија на жените да патуваат сами

Меѓународната коалиција уништи јеменски бунтовнички дрон за напади врз Саудиска Арабија

Ана Ололовска

САД се враќаат во воената база во Саудиска Арабија