Во Саудиска Арабија четворица повредени откако човек се разнесе со експлозивен појас

Од:

Четири лица се повредени откако во средата во градот Џеда во западниот дел на Саудиска Арабија едно машко лице го активирал експлозивниот појас што го имал на себе, соопштија денеска безбедносните власти.

dobivaj vesti na viber

Лицето се разнело откако властите се обиделе да го уапсат, пренесува Анадолија.

„Еден од најбараните луѓе (Абдулах Ал-Бакри) следен е ноќта во средата, а при обид да се уапси, тој одлучи да се разнесе со експлозивен појас“, се наведува во соопштението на Претседателството за државна безбедност на Кралството, објавено од саудиската новинска агенција.

Во инцидентот загина бараното лице, а од четворицата повредени, тројца се припадници на обезбедување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија намени 2,5 милијарди долари за Зелената иницијатива

Ана Ололовска

Саудиска Арабија вети 400 милиони долари хуманитарна помош за Украина

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман именуван за премиер

Ана Ололовска

Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

А1он

Во Саудиска Арабија запленети 46 милиони таблети амфетамин