Во самоодбрана уби човек кој ја силуваше, осудена е на шест години затвор, пресудата предизвика гнев кај жените

Од:

Судот во Мексико осуди 23-годишна девојка на минимум шест години затвор бидејќи во самоодбрана уби маж кој ја нападна и ја силуваше.

Пресудата против Роксана Руиз го навлече гневот на експертите и феминистичките групи.

„Би било лош преседан оваа казна да остане во сила. Испраќа порака до жените дека законот вели дека можеш да се браниш, но само до одреден момент. Те силувал, но немаш право да правиш ништо“, изјави адвокатот Анхел Карера.

Иако судот утврдил дека Роксана Руиз е силувана, проценето е дека 23-годишната девојка е виновна за убиство со „прекумерна употреба на сила“.

Судот тврди дека ударот во главата на напаѓачот би бил доволен за девојката да се одбрани.

Руиз исто така мора да плати повеќе од 16.000 долари како реституција на семејството на човекот кој ја силувал.

Би можело да ве интересира

Границата на САД и Мексико е најопасниот премин на светот: Стотици мртви и исчезнати

Новинар убиен на плажа: Директорот на мексикански портал е втора жртва од медиумите во таа земја за седум дена

Терористички напад во Мексико, загинаа и деца: „Тоа е нешто што досега не сме го виделе овде“

Напад на банда во Мексико, тројца безбедносни службеници убиени со експлозив

Горан Наумовски

ВИДЕО: Се запали платформа за нафта во Мексико, двајца мртви

Најмалку сто луѓе загинаа поради екстремните горештини во Мексико