Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Од:

Над 28 милиони американски граѓани кои досега биле целосно вакцинирани против коронавирусот чекаат упатства од федералните здравствени служби за тоа што треба да прават, а што не им е дозволено по имунизацијата, јавуваат американските медиуми.

Директорката на Центарот за контрола и превенција на болести, Розел Валенски, вчера потврди дека на ваквите упатства за граѓаните на големо се работи, но натамошните одложувања ја зголемуваат неизвесноста кај населението уморно од борбата против вирусот во врска со можноста за запирање на пандемијата.

Луѓето кои биле целосно вакцинирани против Ковид-19 сакаат од американските здравствени работници што поскоро да добијат упатства што би им одговориле на многу прашања во врска со нивниот натамошен живот по имунизацијата, како на пример дали се уште треба да носат маски или дали конечно можат да си ги видат внуците, да посетуваат на ресторани и слично.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Бајден ја почна процедурата за реформа на Врховниот суд

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски