Во САД вакцинирани 15 милиони луѓе, што е далеку од планот

Од:

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека заклучно со вчера вакцина против Ковд-19 примиле 15.707.588 луѓе и дистрибуирани се 31.161.075 дози.

Во САД вкупно 13.595.803 лица примиле една доза вакцина, додека 2.023.124 лица биле вакцинирани со втората доза, а сите вакцини биле произведени од Фајзер/Бионтек и Модерна.

Во институциите за згрижување стари лица искористен се 1.745.441 дози вакцини.

Претходно беше соопштено дека целта на државните и здравствените власти во САД е да се вакцинираат 20 милиони луѓе до почетокот на оваа година, но тој план е далеку од целта.

Би можело да ве интересира

EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

Голема викенд акција за вакцинирање во Франција

Ана Ололовска

Далај Лама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Ана Ололовска

Захарова: Европа го избра политичкото сплеткарење со вакцините место здравјето на луѓето

Ана Ололовска