Во САД трет ден рекорден број новозаразени

Од:

САД трет ден по ред регистрираат рекорден број новозаразени со коронавирусот.

Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа во САД се потврдени речиси 230.000 нови случаи на Ковид-19, а 2.527 луѓе починале од последици од болеста.

САД вкупно имаат повеќе од 14 милиони потврдени случаи на коронавирус и се на првото место во светот.

Американските здравствени власти предупредуваат на нагло зголемување на бројот на заразени откако милиони Американци минатата недела патуваа за да го прослават празникот Денот на благодарноста, и покрај барањата на властите да останат дома.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

САД изгласа закон за финансирање обнова на израелскиот противракетен систем

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска