Во САД се испитуваат алергиските реакции на вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“

Од:

Националниот институт за здравство на САД денеска соопшти дека во моментов спроведува студија за ризикот од алергиски реакции на вакцините за Ковид-19, направени од компаниите „Модерна“ и „Фајзер“.

Студијата, финансирана од Националниот институт за алергија и инфективни болести и чии резултати се очекуваат во текот на летото, ќе опфати 3.400 возрасни доброволци на возраст од 18 до 69 години, а околу 60 проценти од учесниците ќе бидат со историја на сериозни алергиски реакции на храна, убоди од инсекти или имунотерапија.

Целта на студијата е да се обезбеди помош на загрозените во рок од 90 минути по вакцинирањето, пропорционално на резултатите од студијата за бројот на идентификувани алергиски реакции.

Неколку случаи на алергиски реакции, вклучително и системски кои можат да бидат опасни по живот, како што е анафилактичен шок, се пријавени во САД по имунизација со вакцините „Фајзер“ и „Модерна“.

Во јануари, центрите за контрола и превенција на болести на САД објавија дека се појавиле алергиски реакции со инциденца од 11,1 на 1 милион вакцини.

Би можело да ве интересира

Во затвор почина Берни Медоф, организатор на една од најголемите финансиски измами во историјата

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

САД продаваат оружје на ОАЕ за 23 милијарди долари

Ана Ололовска

ЕК: Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарди дози вакцини на црниот пазар

Ана Ололовска

Данска перманентно ја прекинува употребата на вакцината на Астра Зенека

Ана Ололовска