Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници

Од:

Властите во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници.

dobivaj vesti na viber

Таквиот потег ќе ослободи средства за итни случаи и ќе укине некои бирократски пречки, јавија американските медиуми.

Објавата доаѓа повеќе од една недела откако Светската здравствена организација прогласи глобална здравствена вонредна состојба поради избувнувањето на тој вирус.

– Подготвени сме за наш одговор на следно ниво во справувањето со тој вирус и го повикуваме секој Американец сериозно да ги сфати мајмунските сипаници, нагласи секретарот за здравство, Ксавиер Бесера, на брифингот со новинарите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Србија се регистрирани 23 случаи на мајмунски сипаници

Горан Наумовски

Невработеноста во САД повторно на најниско ниво во последните 50 години

Кина прекина неколку врски со САД

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

А1он

Коронавирусот е направен во лабораторија тврди руското Министерство за одбрана