Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Од:

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни.

Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, бидејќи милиони Американци патуваат за утрешниот празник на Денот на благодарноста и покрај повиците да останат дома.

Бројот на хоспитализирани низ Америка надмина 87.000 во изминатите 24 часа, додека 30 од 50 држави пријавија дека во ноември имаат рекорден број пациенти во болниците.

– Од почетокот на глобалната пандемија, САД имаатречиси 260 000 смртни случаи и 12,6 милиони заразени, најмногу во светот, а по патувањето по повод Денот на благодарноста, сигурно дека никој нема да не стигне, рече д-р Татјана Провел од Медицинскиот факултет на Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство

Два воени хеликоптери Black Hawk се урнаа во САД, при што загинаа девет

(ВИДЕО) Уште еден воз со опасни хемикалии излета од шините во САД, градот Рејмонд е „под клуч“

Горан Наумовски