ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Од:

Во сојузната американска држава Џорџија почина 7-годишно дете, жител на округот Чатам, како последица на коронавирусот. Станува збор за најмладиот пациент кој починал од Ковид-19 во САД.

Од болницата каде што било хоспитализирано момчето изјавија дека здравствената состојба на седумгодишниот пациент не давала предзнаци дека ситуацијата ќе се влошува до тој степен, за детето да ја загуби битката со болеста.

„Секој извештај за нов смртен случај е трагичен, особено кога некој млад човек ќе го загуби својот живот”, изјави Ненси Нидам, раководител за односи со јавност при Одделот за јавно здравје во сојузната држава.

„Знаеме дека особено постарите лица се изложени на поголем ризик од компликации со Ковид-19, но оваа болест секој, без разлика на возраста, треба да ја сфати сериозно“, додаде таа.

Претходно, најмладиот починат во САД имаше 17 години, но тој, според лекарските извештаи, имал пропратни здравствени заболувања.

Властите во Џорџија објавија нова статистика каде повеќе од 30 лица на 20-годишна возраст починале од коронавирус.

Сојузната држава се соочи со голем пораст на бројот на новозаразени со коронавирус. Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, државата има над 204.895 заразени и 4.026 смртни случаи поврзани со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Мелбурн уапсени 16 демонстранти

Ана Ололовска

Во Словенија задолжително носење маски и на отворено ако нема дистанца

Ана Ололовска

Во Индија над 5,3 милиони луѓе зааразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Почина најмоќната жена во САД: Почнува борба за нејзината позиција, можни се тектонски промени

Ана Ололовска

ЕМА го одобри дексаметазонот за лекување на Ковид-19

Ана Ололовска