Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

Од:

Бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата на Ковид-19 во САД денеска се искачи на еден милион, помалку од две и пол години од почетокот на пандемијата.

Бројот на починати е утврден врз основа на посмртници од Центарот за здравствена статистика на Американскиот центар за контрола и превенција на болести. Се проценува дека вистинскиот број на директни или индиректни смртни случаи од Ковид-19 е многу поголем, поради нарушувања во здравствениот систем. Пред три месеци, вкупно во САД имаше вкупно 900.000 починати од Ковид-19.

Во моментов, просечната дневна смртност од коронавирус во САД е околу 300, додека за време на врвот во јануари 2021 година, таа изнесуваше околу 3.400 смртни случаи дневно.

Три четвртини од починатите имале 65 или повеќе години, и повеќе се мажи отколку жени. Најмногу луѓе починале во урбаните средини.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

А1он

Во Германија брзите Ковид тестови од 1 јули ќе се наплаќаат

А1он

Врховниот суд на САД ја поништи пресудата со која се легализираше абортусот

А1он