Во САД извршена првата смртна казна на федерално ниво по 17 години

Од:

Првата смртна казна на федерално ниво во САД по 17 години беше извршена денеска откако е егзекутиран човек осуден за тројно убиство, соопшти Министерството за правда.

Даниел Ли (47) беше егзекутиран со смртоносна инjекција во сојузен затвор во Индијана, се вели во соопштението. Во 1999 година, Даниел Ли беше прогласен за виновен за убиство на брачна двојка и нивната осумгодишна ќерка во Арканзас за време на грабеж. Според американските медиуми, семејствата на жртвите се спротивставиле на егзекуцијата, па затоа поднеле тужба за нејзино запирање, наведувајќи го високиот ризик од инфекција со коронавирусот.

Врховниот суд синоќа им даде зелено светло на федералните власти да ја извршат смртната казна, прва од 2003 година. Уште две егзекуции на федерално ниво се закажани за подоцна оваа недела, додека четвртата егзекуција е планирана за август. паг/ 2020-07-14 16:48:57, од Пандорка Арсовска-Гацова

Би можело да ве интересира

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

Жарко Настоски

Москва ја поздрави најавата на Бајден за деескалација на односите меѓу Русија и САД

Жарко Настоски

Русија го возвраќа ударот: Десетмина американски дипломати ќе мораат да ги пакуваат куферите

Жарко Настоски

Американскиот претседател отсега нема да може сам да одлучи земјата да истапи од НАТО

Жарко Настоски

САД реагираат на идеите за прекројување на границите: Го поддржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ

Жарко Настоски

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

Жарко Настоски