Во САД има недостиг на антиботици за деца

Од:

Во САД се зголемува недостигот на клучни лекови за лекување на детските болести како што се респираторните инфекции.

– Во моментов имаме сериозен недостиг од лекови. Тамифлу за деца немаме, и едвај имаме за возрасни. Што се однесува до антибиотиците, не останаа многу, вели фармацевтот од Оклахома, Рене Крафт, пренесе Си-Ен-Ен.

Најмногу недостига Амоксицилин, а американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објави дека циркулација на вируси во повеќе од половина од американските држави е „висока“, а во некои случаи и „многу висока“.

– Сведоци сме на рекорден број на респираторни инфекции кај малите деца. Обично, врвот на бранот е во декември или јануари, но сега тоа се случува во ноември, потенцира Скот Робертс, експерт за заразни болести на Универзитетот Јеил, јавија американски медиуми. Тој додаде дека коронавирусот е сè уште доминантен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бела Куќа: Кинески балони за шпионирање оперирале над пет континенти

Ана Ололовска

Речиси 60 тужби против Лореал во Федералниот суд во Чикаго

Горан Наумовски

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови