Во САД и Франција втор ден по ред рекордни бројки на новоинфицирани

Од:

САД вчера повторно регистрираа рекорден број новозаразени со Ковид-19 втор ден по ред, според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс. Бројот на новозаразени е 88.973. Во претходниот ден имаше 79.963 со симптоми на Ковид-19. Над 900 луѓе се починати во изминатите 24 часа. Најтешка е ситуацијата на Средниот запад, а 35 од 50 држави регистрираа зголемен број на новоинфицирани.

Во Франција, во последните 24 часа се потврдени 45.422 случаи на новозаразени со Ковид-19, што е најголем број за 24 часа. Во тој период починаа 138 лица. Тоа е за околу 3.000 новоинфицирани повеќе отколку во петокот, кога беше регистриран и рекорден дневен биланс.

Би можело да ве интересира

Рекордни 835 новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Ана Ололовска

Во Грција починаа 98 лица од Ковид-19, а регистрирани се 1.193 случаи

Ана Ололовска

Фаучи со совет до Бајден: Немате само едно решение за сите ситуации со корона-кризата

Ана Ололовска

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Ана Ололовска

Над илјада жртви од Ковид-19 во Косово од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се затвораат училиштата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Ана Ололовска