Во САД 70 отсто од возрасните примиле барем една доза вакцина

Од:

САД ја достигнаа стапката од 70 проценти од возрасните кои примиле барем една доза од вакцината против коронавирус, речиси еден месец по предвидениот рок поставен од американскиот претседател Џо Бајден.

Податоците од Центарот за превенција и контрола на болестите (ЦДЦ), исто така, покажуваат дека 60,6 проценти од возрасните и 49,7 проценти од вкупното население се целосно имунизирани.

Планот на Бајден беше 70 проценти од Американци да бидат вакцинирани до 4 јули, на Денот на независноста на САД.

Побавната кампања за вакцинација, во комбинација со ширењето на многу заразна делта варијанта на коронавирусот, доведоа до тоа дневниот број на заразени во САД да надмине 70.000.

Би можело да ве интересира

„Јунајтед Ерлајнс“ отпушти 232 вработени кои не сакале да се вакцинираат

Катерина Павлова-Николовска

На генералното собрание на ОН во Њујорк само со доказ за вакцинација

Коронавирусот во САД се прошири до нивото забележано во јануари

Во САД за шест месеци фрлени 15 милиони дози вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Само вакцинирани странци ќе може да влегуваат во САД

Катерина Павлова-Николовска

Коронавирусот премина на животни, заразени 40 отсто од елените во северниот дел на САД

Катерина Павлова-Николовска