Во Русија се вратија 55 војници по размената на заробениците со Украина

Од:

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека 55 војници се вратиле во Русија по големата размена на затвореници со Украина.

dobivaj vesti na viber

– Сите војници пристигнаа на територијата на Русија со воени авиони и се наоѓаат во медицинските установи на министерството, се наведува во соопштението, но не се споменува дека меѓу разменетите затвореници е и поранешниот украински пратеник Виктор Медведчук, кој е близок до руските власти.

Украина ноќеска објави размена на 215 воени заробеници со Русија, вклучително и лидерите на одбраната во челичарницата Азовстал во Мариупол, симбол на отпорот на руската инвазија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Катерина Павлова-Николовска