Во Русија одобрен новиот антивирусен лек „Коронавир“ за третман на Ковид-19

Од:

Руските власти одобрија нов антивирусен лек наречен „Коронавир“ кој ќе служи за третман на пациенти заразени со Ковид-19, објави руската фармацевтска компанија „Р-Фарм“, додека бројот на заразени лица во таа земја надмина 700.000.

Во соопштението на „Р-Фарм“, која го разви новиот лек, се вели дека станува збор за клиничко испитување, кое вклучувало благи до средно тешки случаи.

„Коронавир е еден од првите лекови во Русија и во светот кој не се бори против компликациите предизвикани од вирусот САРС-КоВ-2, туку против самиот вирус“, наведува Р-Фарм.

Клиничката студија покажала подобрување кај 55 проценти од пациентите, кои не биле хоспитализирани, на седмиот ден од третманот со Коронавир, во споредба со 20 проценти од оние кои примале стандардна терапија. До петиот ден од третманот, новиот коронавирус бил елиминиран кај 77,5 проценти од пациентите кои земале Коронавир, тврди руската фармацевтска компанија.

– Глобалната клиничка пракса и клиничката студија што ја спроведовме потврдија дека Коронавир многу побрзо ја запира инфекцијата на вирусот, изјави Михаил Самсонов, медицински директор на „Р-Фарм“.

Тестирањето започна кон крајот на мај, а досега повеќе од 110 пациенти биле третирани со тој лек, изјави директорката за клинички испитувања при рускиот Централен истражувачки институт за епидемиологија, Татјана Рјаженцова. Ова е трет лек регистриран во Русија за третман на новиот коронавирус. Првиот, Авифавир, се дава на пациенти од 11 јуни и е со помала ефикасност од Коронавир.

Би можело да ве интересира

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Познатиот режисер Мајкл Мур ја промовира Македонија како туристичка дестинација, во отсуство на други места за патување на Американците

А1он

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

А1он

Азар за руската вакцина против Ковид-19: Важна е ефективноста а не да се биде прв

А1он

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он