Во Русија од почетокот на пандемијата од Ковид-19 починале над 10.000 лица

Од:

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 бројот на смртни случаи во Русија надмина 10.000 лица, а само во последните 24 часа се регистрирани нови 168 умрени лица.

Во сите руски региони од почетокот на епидемијата се регистрирани вкупно 674.515 инфекции со коронавирус, а во последните 24 часа се заразени нови 6.632 лица, соопшти рускиот Кризен штаб.

Кај 29,6 проценти од пациентите немало клиничка слика за коронавирус, или тие биле асимтоматски.

Според Кризниот штаб, во моментов во земјата има 217.609 активни случаи.

Најголем број новозаболени има во Москва, каде се регистрирани 680 нови случаи.

Би можело да ве интересира

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

А1он

Азар за руската вакцина против Ковид-19: Важна е ефективноста а не да се биде прв

А1он

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Повеќе од 150 фудбалери се заразија од Ковид-19 во бразилската лига

А1он

Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците ќе носат маски и ќе има повеќе модели на образовниот систем

А1он