Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Од:

Во Русија во последните 24 часа од Ковид-19 починаа 828 лица, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, објавија руските здравствени власти.

Русија е најзагрозената земја во Европа каде што рекордниот број смртни случаи е соборен четири пати во изминатите четири недели. Досега за еден ден починале најмногу 920 луѓе.

Од почетокот на епидемијата во Русија од Ковид-19 починаа вкупно 202.273 луѓе.

Меѓутоа, рускиот центар за статистика Ростат, кој ги следи бројките ретроактивно, соопшти дека тој број е поголем.

Би можело да ве интересира

Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

А1он

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он

Исклучен руски нуклеарен реактор, испуштал пареа

А1он

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска