Во Русија над 6.400 новозаразени со коронавирус

Од:

Во последните 24 часа во Русија се регистрирани нови 6.422 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна 746.369, соопшти денеска Центарот за борба против Ковид-19.

Според податоците на Кризниот центар, во изминатите девет дена, дневниот раст на заразените не надминувал 0,9 проценти.

Во Москва се пријавени 628 нови случаи на Ковид-19, додека 264 се пријавени во Санкт Петербург.

Од коронавирус во Русија се лекуваат 211.350 лица. Бројот на пациенти со коронавирус испишани од болниците се искачи на 10.424. Според кризниот центар, досега се оздравеле вкупно 532.249 лица.

Во текот на изминатите 24 часа починаа 156 лица, што е помалку од вчера, кога бројот беше 175.

Вкупниот број на починати од Ковид-19 во Русија е 11.770.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи на Коид-19

А1он

Саудиска Арабија почнува со третата фаза на испитување на кинеската вакцина против Ковид-19

А1он

Во Албанија голем број новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

А1он

Руски новинари и камерман уапсени во Минск

А1он

Грција: Петти ден по ред повеќе од 150 новозаразени

А1он