Во Русија изолацијата на заразено лице намалена на седум дена

Од:

Во Русија изолацијата на новозаразените со коронавирусот ќе биде скратена од 14 на седум дена, соопштија тамошните власти поради наглото зголемување на бројот на заразени со сојот Омикрон.

dobivaj vesti na viber

Руската вицепремиерка Татјана Голикова, која е на чело на кризниот штаб за сузбивање на коронавирусот, рече дека здравствените работници ги оптимизираат мерките за карантин и тестирање, вклучително и скратување на изолацијата на седум дена.

Таа додаде дека во наредните денови ќе бидат донесени уште некои одлуки, без да објасни за што се работи.Бројот на заразени лица во текот на денот во Русија е двојно зголемен во текот на изминатата недела, од над 15.000 на 10 јануари на 31.252 случаи денеска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Русија го напушта Советот на државите од Балтичкото Море

Русија планира да ги напушти Светската здравствена и Светската трговска организација

Кремљ го обвинува Западот дека води дипломатска, економска и политичка војна против Русија

Рено продаде удел во рускиот АвтоВАЗ за една рубља

Ана Ололовска

Русија протерува двајца фински дипломати

Ана Ололовска