Во Романија казни за шпекулантите на пазарите на електрична енергија и гас

Од:

Романската Влада најави казни за шпекулантите на пазарите на електрична енергија и природен гас, со цел да спречи зголемување на и онака високите цени и да обезбеди дополнителен извор на приходи за да им помогне на граѓаните и бизнисите со високите цени на енергијата.

dobivaj vesti na viber

Казните би биле пет отсто од прометот доколку се утврди дека преку последователни трансакции ги зголемувале цените на енергенсите.

– Мерките ќе ги спречат шпекулациите на пазарите на електрична енергија и природен гас, истакна романскиот премиер Николае Качу.

Романската влада минатата недела објави дека размислува за воведување данок на дополнителната заработка на сите компании во синџирот на снабдување со енергија, барајќи дополнителни извори на приходи за финансирање на помошта за граѓаните и малите бизниси со високи сметки за енергија.

Сметките за гас и електрична енергија се ограничени на одредено ниво на месечна потрошувачка, а Владата им ја надоместува разликата на добавувачите. Програмата вчера беше продолжена за пет месеци, до крајот на август следната година, но Владата го намали нивото на потрошувачка што гарантира 15 отсто пониска цена.

Владата исто така најави формирање фонд за енергетска транзиција, што ќе се финансира од даноците на производителите и трговците на енергенси и гас.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Горан Наумовски

Во Романија од 1 јануари ќе се зголемат сите пензии за 12,5 проценти

А1он

Австрија се противи на проширувањето на Шенген зоната со Хрватска, Бугарија и Романија

Катерина Павлова-Николовска