Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Од:

Регионалните лидери пријавија смртни случаи во нападите во Херсон, Доњецк, Запорожје и Днепропетровск.

Гувернерот на Херсонската област Јарослав Јанушевиќ изјави дека имало 54 гранатирања во областа Херсон, во кои едно лице загинало, а двајца се ранети, меѓу кои и едно дете. Руските трупи се повлекоа од градот Херсон на почетокот на овој месец, но се уште се во поширокиот регион.

Во источен Доњецк пет лица загинаа во гранатирање во последните 24 часа, изјави гувернерот Павло Кириленко.

Напади беа регистрирани и во регионите Запорожје и Дњепропетровск на запад. Гувернерот на Харков, Олех Синјехубов изјави дека таму е убиено едно лице, а тројца се повредени.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сменет министерот за одбрана на Украина

Катерина Павлова-Николовска

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија