Во последните 48 часа во Сирија загинаа над 100 лица

Од:

Во последните 48 часа во северозападната сириска провинција Идлиб загинаа најмалку 96 лица во судирите меѓу опозициските сили и владината војска на Башар ал Асад, јави турскиот весник на англиски јазик Дејли Сабах.

Според сириската опсерваторија за човекови права, владините сили поддржани од руски борци се судрија со опозициските групи на неколку фронтови во југоисточниот дел на провинцијата Идлиб во текот на изминатите два дена.

Опсерваторијата, со седиште во Лондон, соопшти дека тоа е најголемото крвопролевање од моментот кога примирјето, посредувано од Русија, стапи во сила кон крајот на август.

Минатиот септември, Турција и Русија се согласија да го претворат Идлиб во зона за деескалација, каде што акти на агресија беа експлицитно забранети.

Би можело да ве интересира

Тројца турски војници загинаа во Сирија при експлозија на автомобил-бомба

Ана Ололовска

Околу 300.000 Сиријци раселени во руската офанзива на Идлиб

Ана Ололовска

Зголемен бројот на цивилни жртви во борбите во сириски Идлиб

Ана Ололовска

Сирија: Активисти тврдат за најмалку 15 жртви во напади во Идлиб

Ана Ололовска

Турција и Русија разговараат за безбедносна зона во Идлиб

Ана Ололовска

Руски воени авиони повторно гранатираат во Идлиб

Ана Ололовска