Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Од:

Националната здравствена служба (НХС) соопшти дека е на работ на преоптовареност во многу делови на Велика Британија и дека ситуацијата само ќе се влошува со приближувањето на зимата.

Во последните 24 часа во земјата се регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, што е најмногу во Европа.

Британскиот премиер Борис Џонсон ги укина речиси сите ограничувања воведени поради коронавирусот во земјата и најави дека се уште нема намера да воведе мерки, како што е задолжителното носење маски, како во голем дел од Европа, и ги нарекува „план Б“.

Но, лекарите изразија загриженост дека зголемувањето на бројот на хоспитализирани, во комбинација со притисокот врз НХС од сезонски вируси, може да ги доведе болниците во ситуација да не можат да се справат со долгите листи на чекање и да се оневозможи нормално функционирање.

Метју Тејлор, главниот извршен директор на Конфедерацијата на НХС, повика на воведување мерки од Планот Б, како што се носење маски и работа од дома, што ќе предизвика мала непријатност, а ќе помогне да се избегне криза.

Би можело да ве интересира

Кина: Омикрон може да ја отежни организацијата на Зимските олимписки игри

А1он

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

А1он

Велика Британија за два месеци ќе понуди засилувачка доза на вакцина за сите постари од 18 години

А1он

Поради мутација, делта сојот во Јапонија се уништува сам

А1он

(ВИДЕО) Српски виролог: Очекувам бустер дозата на Синофарм да даде огромно количество антитела и да штити од омикрон

Ана Ололовска

100 отсто од населението во Обединетите Арапски Емирати е вакцинирано со најмалку една доза

А1он