Во Португалија помалку од илјада заразени во еден ден, за првпат по четири месеци

Од:

Португалија за еден ден регистрира помалку од 1.000 новозаразени со коронавирусот, што е најмал дневен број од октомври.

Карантинот, кој почна на 15 јануари, донесе „значителен пад“ на бројот на нови случаи, изјави Андре Пералта Сантос, висок португалски здравствен службеник, а во земјата денеска се пријавени помалку од 600 нови случаи на Ковид-19.

Во претходните 14 дена, бројот на пациенти на 100.000 жители падна на 322, додека на крајот на јануари беше 1.628.

Бројот Р, што означува колку едно лице го пренесува вирусот на други, падна на 0,67, што е најниска стапка на инфекција од почетокот на пандемијата и најниска во Европа, рече Балтазар Нунес од државната лабораторија ИНСА.

Тековниот карантин истекува на 1 март, но се очекува да биде продолжен.

Би можело да ве интересира

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска

ЦДЦ: Во теретаните и фитнес центрите да се носат маски и при вежбање

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Ана Ололовска

Повторно расте бројот на новозаразени од Ковид-19 во Белгија

Ана Ололовска

Се планира тринеделно затворање на Париз

Ана Ололовска