Во поплавите во Судан загинаа 66 луѓе

Од:

Бројот на жртвите во поплавите што го погодија Судан се искачи на 66, изјави денеска бригадниот генерал Абдул-Џалил Абдул-Рахим.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека во поплавите повредени се 28 луѓе, а уништени се околу 24.000 домови и дваесетина владини згради се оштетени или целосно уништени.

Суданската владина Комисија за хуманитарна помош соопшти дека околу 136.000 луѓе биле погодени од обилни врнежи и поплави во 12 од 18. судански провинции.

Сезоната на дождови во Судан обично започнува во јуни и трае до крајот на септември, а врвот на поплавите е во август и септември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 220 жртви во племенски судири во Судан

Во Судан околу седум милиони деца не одат на училиште

А1он

Се поплавиле соби со пациенти во „8 септември“: Пациентите биле извлекувани, паѓале делови од плафонот

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

А1он

Делови од Пакистан како мориња, постои и закана од појава на заразни болести

А1он

ОН: Милиони деца и жени загрозени по поплавите во Пакистан