Во поплавите во Јемен настрадаа 10 луѓе

Од:

Десет луѓе, од кои четири деца денеска загинаа во поплавите и уривање на една зграда во главниот град на Јемен, Сана.

Четирите деца загинаа при уривање на зграда во Сана, а шест лица загинаа во возило однесено од надојдената вода во близина на главниот град.

Јемен е најсиромашна земја на Арапскиот Полуостров, погодена од глад и уништена по седумгодишната војна помеѓу бунтовниците Хути блиски до Иран и владините сили поддржани од коалицијата предводена од соседна Саудиска Арабија од 2015 година.

Двете страни потпишаа примирје, што е во сила од 2 април и треба да трае до почетокот на август.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

17 загинати во невремето во Калифорнија, се трага по момчето кое го однесе поројот

ЕУ повикува на примирје во Јемен

А1он

ОН: За само шест месеци во само еден град во Јемен, речиси 160 луѓе загинаа од нагазни мини

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шест жртви во големите поплави на Балканот

Во Албанија две лица загинаа во поплави

Горан Наумовски

Во пратка од Иран до Јемен американската морнарица заплени 70 тони компонента за ракетно гориво

А1он