Во поплавите во Германија загинаа најмалку 156 луѓе

Од:

Бројот на загинати во поплавите во Германија се искачи на 156. Само во една област на Ахрвејлер (Рајнска област-Пфалц), загинаа 110 луѓе.

Најмалку 45 лица загинаа во Северна Рајна-Вестфалија, а една жртва е регистрирана во провинцијата Берхтесгаденер-Ланд (Баварија).

Се стравува дека бројот на жртви е многу поголем, бидејќи голем број луѓе се водат како исчезнати.

Југозападниот дел на Германија од понеделникот е погоден од обилни дождови, што предизвикаа излевање на притоките на Рајна и на Мосел, како и на малите реки Зауер, Прум, Нимс, Кил и Ерфт.

Поради поплавите е прогласена вонредна состојба во југоисточниот дел на Баварија во регионот Берхтесгаденер-Ленд. Ситуацијата е тензична и во источниот дел на германската сојузна држава Саксонија.

Би можело да ве интересира

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он