Во Полска регистрирани рекордни 1.002 случаи на Ковид-19

Од:

Во Полска денеска се регистрирани 1.002 нови слуичаи на Ковид-19, што е најголема броја од почетокот на пандемијата, соопшти полското Министерство за здравство.

Рекордно високиот дневен биланс е забележан откако властите ги заострија условите според кои лекарите ги испраќаат пациентите на тестирање.

Критичарите на новите правила тврдат дека треба да се ограничи бројот на граѓани кои се тестираат на новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

Финска: Кучињата имаат речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Ана Ололовска

Германија се подготвува да го заузда Ковид-19 пред Божик

Ана Ололовска

Германија оди во едномесечен карантин

Жарко Настоски

Во Португалија од денеска е задолжително носење маска на отворено

Жарко Настоски

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Жарко Настоски

Во Велика Британија 24.701 новозаразен, 310 починати

Жарко Настоски