Во Појасот Газа загина тинејџер

Од:

Министерството за здравство на палестинската управа во Појасот Газа соопшти дека 15-годишното момче починало откако било застрелано од израелски војници за време на ноќните напади по должината на Појасот Газа и израелската граница.

– Момчето по име Саиф Абу Зајед вчера било рането во главата и починало во болница, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Околностите на настанот не биле веднаш познати, но инцидентот се случил за време на протестите на десетици млади луѓе и фрлање на запаливи бомби и насочување на ласерско светло врз израелските сили долж граничната ограда.

Израелската армија вчера објави дека од Појасот Газа, бил испукан проектил поради што биле активирани сирените за предупредување во јужниот дел на Израел.

Би можело да ве интересира

Израел го ракетираше Појасот Газа, како одговор на палестински напади

А1он

Истрелана ракета од Појасот Газа, прекршено примирјето

Израел собори дрон над Појасот Газа

Пет ракети истрелани врз Израел, армијата возврати врз цели на Хамас

(ВИДЕО) Еден загинат и над 200 луѓе повредени при протестот на границата помеѓу Израел и Појасот Газа

Најмалку 10 ракети истрелани од Газа кон Израел