Во Појасот Газа убиен палестински тинејџер, 40 лица ранети

Од:

Припадници на израелската војска убија палестински тинејџер и ранија околу 40 лица на протестот на кој денеска присуствуваа илјадници луѓе на границата со Појасот Газа.

Министерството за здравство во Газа соопшти дека 15-годишното палестинско момче починало откако било погодено со огнено оружје од израелските војници, а портпаролката на израелската војска рече дека војниците користеле „средства за растурање на немирите“ и дека отвориле оган во согласност со стандардните оперативни процедури за такви случаи.

Израелската армија соопшти дека интервенирала поради немирите и обидите на некои луѓе да фрлат бомби и други експлозивни направи на територијата на Израел од Појасот Газа, кој е под контрола на Хамас.

Учесниците на протестот повикуваат Палестинците да се вратат во земјата од која нивните предци избегале или биле принудени да избегаат во 1948 година, кога е прогласена државата Израел.

Би можело да ве интересира

Израелскиот амбасадор во Србија: Веќе го признавме Косово на 4 септември

А1он

Илјадници Израелци на протест против Нетанјаху и покрај забраната за собирања

Ана Ололовска

Израел воведува тринеделен карантин

Ана Ололовска

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Абас: Нема мир на Блиски Исток се додека страдаат Палестинците

Ана Ололовска

Израелската армија бомбардираше цели на Хамас во појасот Газа

Ана Ололовска