Во Перу речиси 10.000 нови случаи на Ковид-19 во еден ден

Од:

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996.

Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 пациенти.

Претседелот на Перу, Мартин Визкара уште во март прогласи вонредна состојба, а подоцна воведе полициски час.

Би можело да ве интересира

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против употреба на заштитните маски

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска