Во Пакистан забранета партијата ТЛП откако во насилните протести беа убиени двајца полицајци

Од:

Пакистан ја забрани работата на радикалната исламска партија „Техрик е Лабаик Пакистан“ (ТЛП), а вакавата одлука следи откако двајца полицајци беа убиени во насилните протести организирани од оваа партија заарди објавувањето на карикатури што го прикажуваа пророкот Мухамед во Франција, изјави министерот за внатрешни работи Шеик Рашид.

-Одлучивме да ја забраниме ТЛП, изјави министерот Рашид, пренесен од британските медиуми.

„Техрик е Лабаик Пакистан“ (ТЛП) ги организираше тридневните насилни протести во кои беа повредени над 100 полицајци и од кои се побара владата да го протера францускиот амбасадор и да воведе санкции за француските производи.

Би можело да ве интересира

Четири лица загинаа во бомбашки напад врз возило на пакистанските безбедносни сили

А1он

Пакистанец ги запалил ќерките и внучињата оти едната од нив се омажила против негова волја

Предраг Петровиќ

Еден полицаец загина, 15 лица повредени во експлозија на бомба во Пакистан

А1он

Почина создавачот на пакистанската нуклеарна програма

Пакистан им забрани на невакцинираните да патуваат на домашни летови

Катерина Павлова-Николовска

Фрлена бомба врз женско училиште во Пакистан

Ана Ололовска