Во Пакистан од громови загинаа 24 луѓе

Од:

Најмалку 24 луѓе загинаа, околу 30 се повредени во невремето проселедно со громови во јужната пакистанска покраина Синд.

Меѓу жртвите четири се жени и три деца.

Обилните дождови проследени со грмотевици во средата ги погодија јужните делови на Пакистан, а најпогодени се регионите Тарпаркар, Џакобабад и Готки.

Би можело да ве интересира

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

А1он

Најмалку 19 луѓе загинаа во железничка несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку десет загинати во терористичкиот напад на берзата во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку две лица загинаа при нападот врз пакистанската берза во Карачи

Ана Ололовска

Пакистанската армија годинава соборила девет индиски разузнавачки дронови

Ана Ололовска