Во Осло разговори со талибанците за „промена на воената атмосфера“ во Авганистан

Од:

Талибанска делегација синоќа пристигна во Норвешка на тридневни разговори со западни дипломати и претставници на авганистанското граѓанско општество, со надеж, според нивниот портпарол, „да се смени милитантната атмосфера“ во земјата.

dobivaj vesti na viber

Според фотографиите на весникот Верденс Ганг (ВГ), на меѓународниот аеродром во Осло синоќа слетал авион изнајмен од норвешката Влада со петнаесет претставници на исламистичката влада.

Делегацијата, целосно составена од мажи, ја предводи министерот за надворешни работи Амир Кан Мутаки.

Во центарот на преговорите ќе бидат хуманитарната криза во Авганистан и почитувањето на човековите права, особено на жените, како услов за евентуално враќање на меѓународната помош, која финансира 80 проценти од буџетот на Авганистан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Авганистан сака да купува гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

Талибанците не дозволија Авганистанки да протестираат поради новата одлука околу бурката

Ана Ололовска

Авганистан: Жените треба да носат бурка на јавни места

Ана Ололовска

Тројца пакистански војници загинаа во прекуграничен напад од Авганистан

Ана Ололовска

Талибанци: Во напад на џамија во северен Авганистан загинаа најмалку 33 лица

А1он

Најмалку единаесет убиени, 32 ранети во експлозија во џамија во Авганистан