Во округ во Тексас заразени 85 бебиња под една година со Ковид-19

Од:

Осумдесет и пет бебиња на возраст под една година се тестирани позитивно за новиот коронавирус во ист округ во Тексас, јави Си-Би-Ес. Локалните власти ги повикуваат жителите да помогнат во спречување на ширењето на заразата во момент кога државата станува едно од најновите жаришта.

Во округот Њуејсис , каде се наоѓа Корпус Кристи, бројот на нови случаи на коронавирус скокна во јули. Вирусот инфицираше десетици бебиња, а локалните власти ги повикуваат луѓето да носат маски и да почитуваат физичка дистанца.

– Во моментов имаме 85 бебиња под една година во округот Њуејсис, сите се позитивни за Ковид-19, изјави Анет Родригез, директор за јавно здравје на округот.

– Овие бебиња се уште не го прославиле својот прв роденден. Ве молиме, помогнете ни да спречиме ширење на оваа болест.

– Округот има најбрз раст во нови случаи во просек од седум дена од кој било друг округот во државата , рече Питер Занони, градоначалник на Корпус Кристи.

Во Корпус Кристи има околу 8.100 случаи на коронавирус и 82 смртни случаи поврзани со вирусот.

Би можело да ве интересира

Во Украина за еден ден пријавени над сто смртни случаи

Предраг Петровиќ

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин откако се заразил еден од неговите телохранители

Горјан Грнчаровски

Првата пилот-серија од вакцината „Спутник V“ испратена низ руските региони

Анализа: Најзагрозени од вирусот се вработените во Домовите за стари лица, продавачите се прилично безбедни

Ана Василевска

Париз и Марсеј прогласени за ризични зони од Ковид-19

ЕУ постигна договор за вакцина против Ковид-19 со АстраЗенека

Предраг Петровиќ